נגישות:          
  רקע:                    

טל שרון דיוגינס משרד עורך דין ברעננה - Tal Sharon Diogines Law Office Raanana
משרד: התעשיה 15 רעננה - בית רוני (קומה 2) מול קניון רננים, ליד קניון רעננה
טלפון: 09-7742268 Telephone: 972-9-7742268
לא תטה משפט, לא תכיר פנים ולא תיקח שוחד, כי השוחד יעוור עיני חכמים, ויסלף דברי צדיקים - דברים טז יט


גירושין בהסכמה - מתגרשים בכבוד

 

מאת: טל שרון, עורך דין ומגשר

 

מתגרשים בכבוד הוא מסלול גירושין מהיר ויעיל למתגרשים בהסכמה - גישור ופישור שכל מטרתו להבטיח את טובת הילדים ורווחה כלכלית אופטימלית לכל אחד מבני הזוג, כך שתוכלו להתחיל פרק חדש בחיים ללא אותם הנזקים הכלכליים אשר נגרמים בדרך כלל לבני זוג בהליך גירושין.

 

גירושין תמיד יהיו תהליך קשה ומכאיב לפחות לאחד מבני הזוג - ובכלל גירושין הם לא פיקניק. התהליך אינו קל לא רק מההיבט המשפטי אלא בעיקר במכלול ההשלכות הנגזרות מהגירושין והחיים אחרי הגירושין כמעט בכל מישורי החיים. ככל שמערכת היחסים הייתה ארוכה יותר - שאף כללה ילדים משותפים, כך גם המורכבות הרגשית צפויה להיות עמוקה יותר. הפניה לעורכי דין שונים שאינם רואים את האינטרסים המשותפים במערכת היחסים, הנה סממן ראשון לפתיחת חזית מלחמתית.  ובמלחמה כמו במלחמה אין מנצחים כולם מפסידים וכולם נפגעים! יש עורכי דין המגדילים לעשות בהצעת "אסטרטגיות" ונקיטת הליכים, שלא תמיד עולים בקנה אחד עם הכוונות האמיתיות של הצד אותו הם מייצגים.  מכאן שמלחמות בבתי משפט משולות לשפיכת שמן על המדורה וזריית מלח על הפצעים הכי כואבים -  כאשר בסוף הצדדים  יוצאים  מושפלים מרוששים ומרוקנים רגשית.

 

תפיסת העולם שלי הנה נטרול האינטרס המנוגד בדרך של הסכמה ולא בדרך של מלחמה. אני מאמין שהמלחמות הטובות ביותר גרועות מהשלום הגרוע ביותר! ולכן אם כבר החלטתם להתגרש, לאחר שכל הדרכים לחיות כזוג נשוי לא צלחו, והמאמצים שכבני זוג נקטתם לצורך קיום שלום בית, כגון שיחות ופגישות יעוץ עם אנשי מקצוע, לא נשאו פרי - לפחות עשו זאת בכבוד ובצורה הוגנת. עם כל הכאב שימו את המטענים הרגשיים בצד - הם ממילא אף פעם לא הועילו לרווחה האישית שלכם כשהייתם ביחד, ובוודאי לא שאתם מבקשים לחיות כל אחד בנפרד מהשני. רק ע"י חשיבה צלולה, הגיונית, הוגנת שיש בחובה   הבנה - תוכלו להגיע להסכם אמיתי והוגן. שהרי אמרו חכמים: "זעקת התבונה:  אין תועלת, אין ברכה אין נחמה בנקמה! "

 

בשביל זה אני כאן ! משימתי הינה לחסוך מכם את הבלבול - ולמזער עד כמה שיותר את הכאב המיותר, מפחי הנפש מדיונים ארוכים ומסמכים משפטיים רבים ומתסכלים ולהכניס אתכם מיד למסלול של הסכם גירושין, הקובע את היסודות לשיתוף פעולה הורי עתידי בנושא משמורת, מזונות, חלוקת רכוש, הסדרי ראייה - על פי הסיטואציה הייחודית שלכם והצרכים האישיים של כל אחד מכם במסגרת מגבלות דיני משפחה וההלכה הפסוקה.

 

המאמר מיועד לבני זוג, שהחליטו להתגרש בצורה מכובדת, והניחו בצד את "כלי הנשק" המלחמתיים.  צדק חשוב בבית משפט -  אך ביניכם  חשובים היחסים העתידיים - גם לאחר שהליך הגירושין יסתיים, אתם תהיו קשורים לבן זוגכם לשעבר. תמצאו שאתם נפגשים בטקסי בית ספר, סיום תיכון, צבא, חתונות ובאירועים נוספים - לכן, היו טובים לעצמכם - לעולם אל תעשו מעשה שאתם עלולים להתבייש בו בעתיד - סוף מעשה במחשבה תחילה!

 

"מתגרשים בכבוד" מציע מודל גירושין המותאם באופן אישי, מכובד וממוקד לבני הזוג המתגרשים, בתהליך מהיר וידוע מראש לבני הזוג לסיום מערכת היחסים.

 

דרך זו כאמור, עדיפה על פני השקעת הוצאות משפטיות גבוהות ומיותרות והתדיינויות רבות שנים בערכאות השונות, כשבסופו של תהליך שני בני הזוג יוצאים הן מרוששים והן "מרוקנים" רגשית.  הרי בסופו של דבר המצב המשפטי הוא הגורם המכריע - ועל כן סקרתי לפניכם על קצה המזלג  את הבסיס המשפטי לבני זוג העומדים לפני גירושין.

 

המצב המשפטי - מרוץ הסמכויות

 חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין) העניק לבתי הדין הרבניים סמכות שיפוט בלעדית לביצוע פעולות הנישואין והגירושין. בכך יצר המחוקק הישראלי סמכות מקבילה לשתי ערכאות - בית הדין הרבני ובית המשפט האזרחי, בשאר עניינים הכרוכים בנישואין ובגירושין, כגון: מזונות האישה והילדים, חלוקת הרכוש, שאלת החזקת הילדים בעת פירוד וכדומה.

מצב זה יוצר בעיה לכאורה של מרוץ סמכויות בין שתי ערכאות המשפט, ויכול לגרום לתוצאות של עינוי דין לצדדים של כ- 4 שנים בממוצע (!) בעת ניהול תיקים בענייני גירושין. לבוחרים בדרך של מלחמה - בחירת ערכאת שיפוט מתאימה הנה לעיתים אשליה ולעיתים נכונה. אני עוסק בתחום שנים רבות ולא מכיר אף שופט או דיין שקיפח  עד כה בזדון מבחינה שיפוטית ו/או סתם מתוך שרירות לב ו/או סתם מתוך רשעות לשם רשעות אף אחד מהצדדים - יש הרבה הגיון  מאחורי כל פסיקה ו/או החלטה מנומקת - מנגד, יש להיזהר  מעורכי דין אשר מאיצים לפתוח תיק ברבנות ולחליפין תביעה בבית משפט בנימוק סתמי של מרוץ הסמכויות !   כל עוד עורך הדין לא הציג בפניכם הנמקה מבוססת ומשכנעת לכך  יתכן כי מדובר  בכך שהאינטרסים שלו מנוגדים לאינטרסים שלכם - יש חשש שהחשוב יותר לעורך דין כזה הוא לקשור אתכם מהר ככל האפשר בשירותיו תוך העמקת הקרע והסכסוך ביניכם - ובהתאם שכר הטרחה יטפח (ככל שהסכסוך מחריף יותר - "החגיגה" המשפטית על גבכם פועלת לרעתכם ולעיתים אף לרעת ילדיכם) .  זכרו ! לעולם לא יהיו פתרונות קסמים ללא הידברות אשר בסופם תצטרכו להגיע להסכמה - זאת  המסגרת הנכונה היעילה והמהירה להתגרש בכבוד - שבה גם יחסך מכם  עגמת נפש רבה, שכר טרחה רב ומיותר -  וכאמור התדיינויות רבות ומייגעות בבתי משפט. אם אתם לא משכילים להבין זאת עכשיו אזי "שכר הלימוד" שיגבה ממכם כדי להבין זאת מאוחר יותר עשוי להיות גבוה מאוד.  לחליפין - אם תחשבו שני צעדים קדימה, בהגיון וללא אמוציות רק תרוויחו- כפי שנאמר "איזהו חכם? הרואה את הנולד" (מסכת אבות).

 

משמורת ילדים

הנפקות המשפטית למשמורת ילדים קטינים מתחת לגיל 6 יונקת את סמכותה מכוח סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ"ב 1962, בית המשפט מוסמך לקבוע כי באין הסכם בין ההורים ימסרו הילדים למשמורת אמם : "לא באו ההורים לידי הסכם כאמור בסעיף 24, או שבאו לידי הסכם אך ההסכם לא בוצע, רשאי בית-המשפט לקבוע את העניינים האמורים בסעיף 24 כפי שייראה לו לטובת הקטין, ובלבד שילדים עד גיל 6 יהיו אצל אמם אם אין סיבות מיוחדות להורות אחרת." - סעיף חוק זה הידוע גם כחזקת הגיל הרך שולל למעשה את זכות האב למשמורת באופן כמעט הרמטי, למעט אותם מקרים חריגים ביותר בהם האם חולה במחלה קשה ו/או בעלת נכות ו/או לוקה נפשית ו/או  מכורה לסמים - אותם מקרים קיצוניים אשר פוגעים במסוגלות הורית - וברור מעל לכל ספק שאינה יכולה לטפל בילדים כראוי.

 

המקרים הקלאסיים האחרים שבהם האב יוכל לנסות לזכות במשמורת הם אותם  מקרים שבהם הילדים בוגרים (מעל 14) וזאת כאשר העיקרון המנחה את בית המשפט הוא עקרון טובת הילד, שנבחן בין היתר תוך כדי התחשבות ברצונו של הילד, בבגרותו הנפשית , מידת נחרצות ההחלטה  ללא השפעה חיצונית של הסתה ו/או ניכור הורי.

 

למרות שהפסיקה קובעת כי אין להמעיט מן האחריות השווה של ההורים כלפי ילדיהם המתחייבת מן השוויון בין איש לאישה וממציאות החיים במשפחה המודרנית- עם זאת עדיין רואה ההלכה הפסוקה, כי בדרך כלל הקשר בין ילדים רכים בשנים לבין אמם חזק מהקשר בינם לבין אביהם. רע"א 00 / 4575 פלונית נ' אלמוני, נה (2) 321.

  

חלופה א - הסדרי הראייה / זמני שהות ללא יכולת קיום משמורת משותפת

באם אין יכולת למשמורת משותפת, כפי שנלמד בהמשך מהי, מבחן המציאות מלמד שילדים קטינים נותרים, בדרך כלל, במשמורת האם הנקבעת כהורה משמורן למעט אותם מקרים חריגים בהם האם חולה במחלה קשה ו/או בעלת נכות ו/או לוקה נפשית ו/או מכורה לסמים ואילו לאב נקבעים זמני שהות עם ילדיו.

זמני השהות נקבעים בהסכם, תוך שמירה על אלמנט של קביעות החשוב ביותר לילדים הנמצאים בעיצומו של משבר הנישואין. בהסדר ראייה מקובל, האב מקבל את הילדים באמצע השבוע: בימים ב' ו-ד' בשעות אחר הצהריים. בסופי השבוע  לסירוגין. סוף השבוע מתחיל מיום ו' בשעות הצהריים ומסתיים ביום שבת בשעות הערב. / או לחליפין סוף שבוע  יכלול 2 לילות ויסתיים ביום א' בבוקר, כאשר האב מביא את הילדים לגן או לבית הספר. לחליפין (במקרה שבו שעות עבודתו אינן מאפשרות לאב כמעט לקיים הסדרי ראיה באמצע השבוע) נקבע מחזור של שני סופי שבוע רצופים מתוך שלושה.  בחגים וחופשות:  חול המועד, החופש הגדול ואירועים מיוחדים דוחים את הסדרי הראיה של סוף השבוע. החגים מתחלקים שווה בשווה בין שני ההורים כך שחג שנחגג עם הורה אחד בשנה מסוימת ייחגג עם ההורה השני בשנה שלאחריה.  חופשות בית הספר בחגים : הילדים יבלו את מחציתה הראשונה של החופשה עם ההורה עמו שהו או ישהו בערב החג ואת מחציתה השנייה של החופשה עם ההורה אצלו ישהו בחג השני או ביום האחרון של החג. החופש הגדול: במשך החופש הגדול ישהו הילדים עם האב במשך מחצית מהחופש ובתקופה זו יינתנו לאם הסדרי ראיה. לחליפין הילדים ישהו חודש אחד עם ההורה המשמורן וחודש שני עם ההורה האחר.

יש לציין במקרים של תינוקות  מקובל שזמני השהות בסוף השבוע לא כוללים לינה.

 

חלופה ב - משמורת משותפת - זמני שהות שווים להורים - חלוקת נטל הורי שווה

על פי ההלכה הורה אשר ברשותו מצויים הילדים מרבית הזמן ומתוך שכך הוא המטפל בעיקר ענייניהם וצרכיהם, מלינם בביתו - יוגדר כהורה משמורן. אולם אין שום מניעה במצב בו ההורה השני שגם הוא מקדיש מזמנו בטיפול בענייני הילדים ודואג לצרכיהם ומלינם בביתו יקרא אף הוא הורה משמורן. כאשר שני ההורים ממלאים יחד את כל התנאים המפורטים מטה באופן מצטבר הרי לנו משמורת משותפת. תמ"ש (כ"ס) 11657/03 א.א.י. נ' א.ב. 16/06/2011.


משמורת פיזית משותפת - הינה הסדר בו מוגדרים ההורים כמשמורנים על ילדיהם, ובהתאם לכך חולקים ביניהם באופן שווה את נטל גידול הילדים והטיפול בהם. תמ"ש (ת"א) 30541/04 פלוני נ' אלמונית, 25/1/2007.

המבחנים למשמורת משותפת או התנאים המרכזיים לכינון הסדר משמורת פיזית משותפת רוכזו על ידי כבוד השופט אסף זגורי בתמ"ש טב' 12148-08-10 ס.ג. נ' ע.ג. 28/04/2011
א. מסוגלות הורית טובה דומה או שווה של שני ההורים ;
ב. רמה גבוהה של שיתוף פעולה בין ההורים וטיב התקשורת ביניהם;
ג. רצון הילד;
ד. מעורבות רבה של שני ההורים בחיי הילדים ;
ה. קיומו של קשר טוב ותקין בין שני ההורים לבין כל אחד מהילדים;
ו. מגורי ההורים בסמיכות זה לזו, ותפיסת הילדים את שני הבתים כבתים מרכזיים בחייהם.
ככל שייקבע, כי מתמלאים כל התנאים לקיומה של "משמורת פיזית משותפת", כי אז תגבר הסבירות שעתירה למשמורת משותפת תתקבל

 

מזונות ילדים - התפתחות בהלכות

חיוב במזונות ילדים נקבע מכוח  סעיף 3א לחוק תיקון דיני משפחה(מזונות) תשי"ט 1959 האומר: אדם חייב במזונות הילדים הקטינים שלו והילדים הקטינים של בן-זוגו לפי הוראות הדין האישי החל עליו. משמע דיני מזונות של יהודים ידונו לפי הדין הדתי היהודי - דין תורה.

החובה העיקרית המוטלת על פי החוק העברי על האב כלפי בניו עד הגיעם לגיל 18 היא לפרנסם. חובה זו איננה תלויה ביכולתו הכלכלית של האב - אלא לפי מבחן פוטנציאל השתכרותו -  חובתו לפרנס את ילדיו קודמת לזכותו לפרנס את עצמו. חובה זו מתבטאת בחובת האב לשלם דמי מזונות ילדים בעת גירושין של בני זוג.

 

שיעור המזונות לפי חיוב המזונות של ילד עד גיל 6 וכן מעבר לגיל 15 הינו לפי צרכיו ההכרחיים של הילד. כל אב שאינו עני נכנס להגדרת "אמיד", ואפשר לכפות עליו את מילוי צרכיו ההכרחיים של הילד. לשון אחרת, לצורכי הקיום הבסיסיים חייב האב להתחלק עם ילדו - אף לאחר גיל 15 עד שיגדל - גם כשאין להטיל עליו חובות אחרות בגין צדקה. אלא שכידוע, אין חובתו של האב מצטמצמת בסיפוק צורכי הילד המינימאליים - ההכרחיים לקיומו - אלא היא מגיעה מעבר להם.

אדם חייב לפרנס את בנו ולא רק לשפר את צרכיו ההכרחיים, אלא הוא צריך לתת לו למזונותיו סכום, שיאפשר לו לחיות באותה רמת חיים, אשר הורגל לה או שהוא ראוי לה, מדין צדקה. דהיינו, אם לדעת בית הדין יש באפשרותו של האב לשאת בהוצאה זו, קיימת הסמכות לכפות עליו אותו חיוב ולגבותו בעל כורחו של החייב.

 

לגבי המזונות מן הדין, האם פטורה מהם. אך לגבי הצדקה שווים האב והאם, שהרי זוהי מצוות עשה שלא הזמן גרמה, ושווה בה דינה של אישה לדינו של גבר, ובלבד שנתקיימו בה המבחנים לגבי חיוב הצדקה - דהיינו, שיש יכולתה לתת צדקה.

מכוח אותם הלכות חיוב במזונות מגיל 18 עד 21 הוסדר בהלכת קירשנר ( ע"א 4480/93 - פלוני נ' פלונית ו-3 אח', פ"ד מח (3), 461 ).בפסק דין זה נקבע כי תקופת התלות נמשכת כל עוד משרתים הילדים בשירות צבאי סדיר. כמובן, שהכוונה לשירות חובה ולא לשירות קבע. נפסק כי מאחר שהצבא מספק את צרכיו של החייל, וממילא קטנה התמיכה הכספית של ההורים, הנחה עובדתית ראויה היא, כ י התמיכה של ההורים בילדיהם החיילים פוחתת בשני שלישים בעת שירותם הצבאי לעומת התמיכה ערב גיוסם. בכך בא לידי ביטוי, מחד גיסא, המשך התמיכה בדיור, בביגוד, בדמי כיס ובפריטים אחרים, ומאידך גיסא הקטנת התמיכה במזון ובפריטים אחרים.

אשר על כן, אומצה הגישה לפיה ההנחה העובדתית היא שתמיכת הורים בילדיהם החיילים פוחתת בעת שירותם הצבאי לכדי שליש מן הסכום המשולם קודם לתקופת השירות הצבאי.

בשנים האחרונות בבתי המשפט לענייני משפחה חלה מהפכה של ממש בעניין מזונות ילדים - חישוב דמי מזונות ילדים יתבצע לפי מחשבון מזונות ילדים שפותח על סמך הפסיקה עדכנית - בלינק המצורף  מחשבון גירושין - מזונות ילדים - חישוב דמי מזונות תוך כדי התאמה לפי שאלונים שיועברו בפניכם ותוך כדי התאמה לפי גילאי וצרכי הילדים .  במשמורת משותפת יקבעו דמי מזונות מופחתים בהתאם, אך בתנאי שההורים עומדים בכל ששת התנאים המצטברים המצוינים לעיל ומתגוררים במרחק של עד חמש דקות נסיעה זה מזה באותה רשות מקומית ושיוך בית ספרי של הילדים, כמו כן הסדר המשמורת יחולק באופן שווה בין ההורים כך שלכל הורה יהיו זמני הורות שווים.


להלן פרוט נוסחת דמי המזונות במשמורת משותפת כפי שנקבעה בפסיקה חדשנית ע"י כבוד השופט שאול שוחט (בבית משפט מחוזי בתל אביב עמ"ש 1180-05-14) החל מיום 29.3.2015:

(1/2)A + (1/2)B + C/( C+D) X (E + (1/2)B) - (1/2)E

A - צרכים הכרחיים - לא כולל מדור והוצאות מדור. מכח הלכת ורד נגד ורד (ע"א 552/87 פ"ד מב3 594) נהוג היום לפסוק צרכים הכרחיים לילד אחד בין 1300 ש"ח ל 1400 ש"ח, חלקו של האב במזונות הכרחיים בתקופה בה הקטינים שוהים אצל אימם. באותה הלכה נקבע שאין לחשב מזונותיהם של מספר ילדים כמכפלה של צרכי ילד אחד. בשים לב לתוספת השולית הפוחתת, הוצאותיהם המינימלים ההכרחיים של קטינים שקבעה הפסיקה, עבור כל ילד נוסף יפסק כ 100 ש"ח פחות, כדלהלן, עבור הילד הראשון 1400, עבור השני 1300, עבור השלישי 1200, עבור הרביעי 1100, עבור החמישי 1000 וכך הלאה. את הסכום המצטבר בגין כל הילדים יש למלא בשדה צרכים הכרחיים. במקרים בהם מדובר בהורים אמידים - הצרכים ההכרחיים יהיו כאמור גבוהים יתר.

B - עלות מדור בסיסי - ממוצע לקטין לרבות הוצאות מדור עבורו. יש להקליד ערך מלא (שכר דירה, משכנתא והוצאות ארנונה, מים חשמל וכדומה) המערכת תחלץ שווי לפי מספר הילדים הנהוג בפסיקה. אשר לדיור והוצאות מדור קבע בית המשפט העליון כי עלות זו תתייחס לילד אחד הי כשליש לערך (ע"א 764/87 אוהר נגד אוהר 31/12/1987) ולשני ילדים בדרך כלל 40% מהסכום הכולל של ההוצאה (ע"א 52/87 הראל נגד הראל פ"ד מג 4 201). אך גם בהקשר זה לא מדובר בעלות קשיחה שאין לסטות ממנה וניתן לרככה על דרך האיזון בהם לא נותרים בידי האב, לאחר פסיקת המזונות, משאבים מספיקים לצרכיו, באופן שבו יבחנו זה לצד זה, הכנסותיהם של האב והאם כדי להסיק מהי חלוקה סבירה, אשר יש בה כדי להבטיח צרכיהם של הקטינים ולהשאיר גם בידי ההורים אמצעים כספיים לצורך כיסוי צרכיהם הם. (דברי בית המשפט בע"א 756/77 טחב נ' חטב פ"ד לב2 470)

C - הכנסה החודשית הפנויה של האב - הכנסה ברוטו פחות ניכויי חובה, מס הכנסה, ביטוח לאומי ופחות עלות מדורו של האב דמי שכירות או משכנתא.

D - הכנסה החודשית הפנויה של האם - לא כולל קצבאות ביטוח לאומי ו/או קצבאות נכות שהאם מקבלת. נתון זה צריך לתת ביטוי להוצאות האם הנדרשות למדורה והוצאות מדורה בדומה לאב.

E - צרכים לא הכרחיים של הקטין - הוצאות מדין צדקה החלות על שני ההורים. נתון זה מביא לידי ביטוי את החובה מדין צדקה החלה על שני ההורים בסיפוק צרכיו הלא הכרחיים של הקטין, לרבות סיפוק הפער שבין המדור הבסיסי (בו חב האב לבדו) למדור ראוי. מאחר שאין מדובר בחובה מוחלטת אזי יתכן שבית משפט יחליט להעמיד נתון זה גם על אפס בנסיבות מסויימות (לדוגמא: בנסיבות בהן לקטין יש משלו או במקרים בהם פסיקת סכום כלשהו תביא למצב בו שני ההורים, לאור הכנסתם הפנויה, יוותרו ללא אמצעים לכיסוי צרכי מחייתם). על בית המשפט לקבוע נתון זה רק לאחר שקבע את הנתונים הקודמים בסדר, שנוגעים כאמור בין השאר להכנסה הפנויה של ההורים. "מאחר שכפיית חיוב מדיני צדקה חלה רק באמיד, יש לבדוק אם מצבו הכלכלי של הנתבע, בהתחשב בצרכיו, מאפשר לו לתת צדקה. על פי המשפט העברי, פרנסת האב את עצמו קודמת לפרנסת כל אדם וכל עוד שאין לו כדי פרנסתו - אינו חייב בצדקה. כך, אין מחייבים את ההורה הנתבע, אלא כפי השגת ידו" (ע"א 4480/93 פלונית נ' םלוני, פ"ד מ"ח)3(461, 483).
למחשבון דמי מזונות ילדים במשמורת משותפת לחצו כאן

באם תהיו מעוניינים, במסגרת הליך הגישור משרדנו יכול לבצע עבורכם את התחשיב ולהציג בפניכם את אומדן גובה דמי המזונות הצפוי תוך הסבר מפורט לכל מרכיב ומרכיב.

 

חלוקת הרכוש

עניין חלוקת הרכוש מוסדר בחוק יחסי ממון בין בני זוג התשל"ג - 1973. על זוגות שנישאו לאחר 1.1.1974 חל החוק האמור. בהעדר הסכם יחסי ממון, שבו קבעו בני הזוג כיצד יחולק רכושם בעת פקיעת הנישואין, קובע סעיף 5 לחוק כדלקמן:

"5. (א) עם פקיעת הנישואין עקב גירושין או מותו של בן זוג (להלן - פקיעת הנישואין) זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית שוויים של כלל נכסי בני הזוג, למעט -

 (1)   נכסים שהיו להם ערב הנישואין או שקיבלו במתנה או בירושה בתקופת הנישואין;

(2)   גימלה המשתלמת לאחד מבני הזוג על-ידי המוסד לביטוח לאומי, או גימלה או פיצוי שנפסקו או המגיעים על פי חיקוק לאחד מבני הזוג בשל נזק גוף, או מוות;

(3)   נכסים שבני הזוג הסכימו בכתב ששוויים לא יאוזן ביניהם.

  בפקיעת הנישואין עקב מותו של בן - זוג יבואו, לעיניין הזכות לאיזון משאבים, יורשיו במקומו."

 ובסעיף 7 לחוק נקבע:

 "7. נכס שבן - זוג הוציא או התחייב להוציא מרשותו בכוונה לסכל זכותו של בן - זוגו לפי סעיף 5, ונכס שנתן או התחייב לתת במתנה - למעט מתנות ותרומות הניתנות לפי הנהוג בנסיבות הענין - רשאי בית המשפט או בית הדין לראותו, לצורך איזון המשאבים, כאילו הוא עדיין של אותו בן - זוג".

 

 החל מהתיקון מספר 4 לחוק יחסי ממון, מנובמבר 2008, התווסף סעיף 5א המאפשר הקדמת המועד לאיזון המשאבים ובכך "פורק" הקשר שבין מועד הגירושין למועד פירוק השיתוף ונסללה הדרך לגירושין כלכליים - קרי, הקדמת הסדר איזון משאבים וחלוקת הרכוש אף בטרם פקיעת הנישואין (מתן הגט) דבר לכשעצמו מהווה מניע וזרז לגירושין בפועל.

 

על זוגות שנישאו לפני 1.1.1974 לא חל החוק האמור אך חלה "חזקת השיתוף". "חזקת השיתוף" קובעת כי כל הרכוש שנצבר במהלך החיים המשותפים הינו רכוש משותף לשני בני הזוג,  בן הזוג שטוען להעדר חזקת שיתוף עליו נטל ההוכחה.

 

במסגרת הרכוש המשותף נכללים גם כל הזכויות הפנסיוניות, שנצברו ע"י בני הזוג ביחד ולחוד כגון: קופות גמל, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה, תוכניות חסכון, ביטוחי חיים ורכוש עסקי כגון: ניירות ערך , אופציות, אג"חים , מקרקעין וכדומה. יש לציין כי רכוש מלפני הנישואין, שלא נעשה בו שימוש משותף, אינו נכלל בגדר חזקת השיתוף (כגון: ירושה, דירה, קרקע וכדומה).

קיימת אפשרות לערוך עבורכם דוח איזון משאבים לחלוקה הוגנת של הנכסים והזכויות אשר נצברו במהלך החיים המשותפים. משרדי עורך דוחות איזון משאבים גם עבור בני זוג אשר נמצאים בהליך גישור אצל מגשרים מטעם בית משפט לענייני משפחה, בתי דין רבניים, מרכזי גישור של רשויות ומגשרים העוסקים בדיני משפחה.

לאנשי מקצוע - ראו מדריך איזון משאבים בין בני זוג בהליך גירושין

 

דירת המגורים - דירות מגורים - דירות יוקרה

בעניין דירת המגורים, קיימות אפשרויות רבות ומגוונות, למשל: הצדדים יכולים למכור את דירת המגורים לצד ג' ולהתחלק בתמורה באופן שווה בשווה לאחר החזרת המשכנתא. הצדדים יכולים להחליט שדירת המגורים תשאר עבור האם והילדים עד הגיע הקטן שבהם לגיל 18 ובכך לחסוך חלק ממרכיבי תשלום המדור. לחליפין, קיימת אפשרות שאחד הצדדים במסגרת איזון המשאבים ירכוש את חלקו של הצד השני בדירת המגורים - במקרה זה, באם נערך נכון מבחינה מקצועית, הצד הרוכש לא יחוייב במס רכישה והצד המוכר יהיה פטור ממס שבח.

אם יש בבעלותכם מספר דירות, דירות להשקעה ו/או דירת יוקרה - ניתן לבצע מהלכים נוספים להקטנת החבות במס שיפורטו בפגישה בהתאם לצורך. משרדי בעל נסיון רב בתכנון הפחתת החבות במסים ובביצוע כל ההליכים מול רשויות לשכת רישום מקרקעין ורשות מיסוי מקרקעין תוך שקיפות מלאה לאורך כל הדרך.

בעניין מיסוי דירות מגורים - קראו את המאמרים שכתבתי בעניין:

מכירת דירת מגורים - שנים עשר מסלולי מיסוי
זהירות! מלכודת מס בדירות להשקעה
שינויים מהותיים בדירות להשקעה

באם הנכם עורכי דין העוסקים בגישור וזקוקים לייעוץ מקצועי בעניייני נכסי מקרקעין - הנני נותן שירותים משפטיים בענייני מיסוי מקרקעין שיכולים לחסוך כספים רבים ותאונות מס מיותרות בהליך גירושין (עקב מכירת בית עם זכויות בניה, איזון בנכסים מסחריים, משרדים, חנויות, קרקעות, בניין, ריבוי דירות מגורים, נכסי מקרקעין אחרים וכו').

 

מתגרשים בכבוד מציע מסלול מהיר ויעיל לגירושין בהסכמה:

כפי שנסקר לעיל, החוק והלכות בתי המשפט די ברורים בתחום דיני המשפחה, בעניינים של זכאות האישה למזונות, שיעור המזונות, מזונות הילדים ושיעורם עלפי גילם, שאלת החזקת הילדים והסדרי ביקור וחלוקת הרכוש.

 "מתגרשים בכבוד" מציע לכם, המתגרשים, להגיע לידי הסכם ממצה, אשר תוכנו ותנאיו יעוצבו בהסכמת שני הצדדים, כאשר עורך הדין ישמש מגשר ומפשר. מטרת הגישור היא יצירת הסכמה ולא ניהול מאבק, שמירה על כבוד הדדי, ערוצי תקשורת פתוחים ויעילים בין הצדדים ומציאת פתרונות יצירתיים, ככל שניתן, אשר יוצעו ע"י הצדדים עצמם, תוך מתן יעוץ משפטי והתחשבות בהלכה הנהוגה. תנאי הכרחי להצלחת התהליך הוא תקשורת קורקטית בין בני הזוג, הסכמה וכאמור שקיפות מקסימלית.

 

בהליך גירושין בכבוד - גישור בגרושין - השליטה תמיד בידיים שלכם !

בגירושין רגילים, דיי שאחד הצדדים יהיה מיוצג על ידי עורך דין לוחמני שקובע ומנהל עבור צד אחד אסטרטגיה משפטית פוגענית ו/או "קיצונית" ו/או "לא מאוזנת" ו/או "לא הוגנת" - הדבר בדרך כלל גורר תגובה מתאימה ע"י העורך דין שמייצג את הצד השני ובכך אתם עלולים מהר מאוד לאבד את השליטה על חייכם גם אם לא התכוונתם לכך. איבוד השליטה מתבטא בדרך כלל בשלושה מישורים: ניהול חייכם, הורותכם, נכסיכם.

כדי להבהיר נקודת השליטה על חייכם, להלן, דוגמא קלאסית אפשרית להליך שבו מי שמנהל את המאבק המכוער הוא העורך דין הלוחמני (לא תמיד האינטרס שלו משותף לאינטרס שלכם).

 

מלחמה היא הפסד בטוח לשני הצדדים!

מעבר לעוגמת נפש שקשה לתאר אותה במילים, תקופה קשה, שכר טרחה מיותר, הליכים מיותרים, התדיינויות רבות ומיותרות בבתי משפט - במצב לוחמני, המציאות העגומה מלמדת שבני זוג לוחמניים נוטים לאבד את יכולת קבלת ההחלטות המהותיות של ניהול הליך הגירושין - (שהועברה להתנהלות בין עורכי הדין). בני הזוג עלולים לאבד את יכולת ההורות שלהם שהועברה לשליטה של רשויות הרווחה (עובדת סוציאלית) והם עלולים לאבד חלק ניכר מהשליטה על הנכסים שלהם  שעברה לשליטה של כלכלנים, אקטוארים, רואי חשבון וכונסי נכסים. כל צד טוען ומביא את המומחים מטעמו על חשבונכם המשותף - ומי שבסופו של דבר ניזוק בפועל זה רק אתם וילדיכם הן בנפש והן ברכוש - לא חבל ?!.

 

חיסכון כספי, ליווי צמוד, הסברים על כל שלב ומתן ארגז כלים

בהליך של גירושין בכבוד השליטה בידיים שלכם - אתם מקבלים ארגז כלים מקצועי, שמאפשר לכם להבין באופן ברור - למה כל אחד מכם זכאי, אופן איזון המשאבים, חלוקת הזכויות הסוציאליות והפנסיוניות, מהי המחויבות של כל אחד מכם על פי החוק ועל פי הפסיקה - הכל בצורה הוגנת, בלי שום מאבקים מיותרים. בכך תחסכו כספים רבים, זמן יקר ועוגמת נפש רבה בהליך מהיר וקצר. תמנעו מהוצאות משפטיות גבוהות, מריצות מיותרות לבתי משפט, תמנעו מריבים מיותרים, משיחות מיותרות לכם ולילדכם עם עובדת סוציאלית לצורך בחינת מסוגלות הורית, תמנעו מהוצאות מיותרות לאקטוארים וכלכלנים , רואי חשבון או מינוי כונס נכסים על חשבונכם באשר לחלוקת הרכוש והכי חשוב תמנעו מאיבוד שליטה על חייכם על חיי הילדים שלכם ועל הנכסים שלכם.  בהליך זה, במסגרת איזון המשאבים וחלוקת הנכסים, על פי רוב מוצעות  מספר חלופות אפשריות בהתאם למצבכם (שכר, דירה/דירות, משכנתא, נכסים, התחייבויות, עסקים, מניות ממקום העבודה, אופציות, גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות וכו'). לאחר סקירת החסרונות והיתרונות של החלופות האפשרויות השונות בפניכם - רק אתם אלו שתקבלו את ההחלטות בליווי, סיוע, וייעוץ משפטי כלכלי מקצועי ע"י גישור פישור שמוצע ע"י עורך הדין טל שרון (כלכלן משפטי). אבקש לציין כי זוגות שפעלו בדרך זו נשארו עם הרבה יותר משאבים כלכליים בידיהם מכל הליך אחר והכי חשוב הרוויחו קשר הורי בריא יותר עם הילדים.

  

מובטח לכם ניהול הליך מקצועי, הוגן אשר מוביל לפתיחת פרק חדש בחיים תוך זמן קצר

התהליך הינו הוגן, מאוזן אינו יקר (בפועל גם הכי משתלם) ומתנהל ביעילות תוך שקיפות מלאה לטובתכם המלאה ללא כל העדפה של צד אחד על פני הצד השני, בסופו אתם מסיימים את היחסים בצורה מכובדת ונעימה עם תעודת הגירושין, ויוצאים לדרך חדשה בחייכם, עם יותר משאבים (פחות נזקים מכל הליך אחר) - תוך שמירה על קשר יציב ונורמלי ביניכם והכי חשוב שאתם מגנים בכך על טובת ילדכם המשותפים.

 

המשרד ממוקם ברעננה, נותן שירותים מקצועיים ללקוחות מכל רחבי הארץ תוך ריכוז כל העניינים המשפטיים והכלכליים במקום אחד לרבות עריכת הסכם גירושין.

לתאום פגישה אנא התקשרו 09-7742268 טל שרון (עורך דין , כלכלן ומגשר בעל נסיון רב)

או פנו אלי באמצעות האתר - לחצו כאן

 

להלן חלק ממגוון הכלים המשפטיים שפיתחתי עבור מגשרים ועבור עורכי דין העוסקים בתחום:

  1. מחשבון גירושין - מזונות ילדים ומדור, הכולל אפשרות לחישוב דמי מזונות לפי הלכות הנהוגות בבית המשפט לענייני משפחה.
  2. מחשבון גירושין משמורת משותפת - מזונות ילדים ומדור למשמורת משותפת בלבד, הלכה מנחה החל מיוום 29.3.2015.
  3. איזון משאבים אקטוארי בין בני זוג בהליך גירושין - יצירת דו"ח חישוב מפורט לצורך הליך גישור ו/או לבית משפט - חלוקה שוויונית בין בני הזוג.
  4. קביעת יחס העברה של זכויות פנסיוניות וזכויות סוציאליות של בני זוג בהליך גירושין.
  5. סימולטור בדיקת חלופות שונות לחלוקת כספי הפנסיה בין בני הזוג - שלוש חלופות
  6. איזון שווי מניות שהתקבלו ממקום עבודה
  7. איזון שווי אופציות שהתקבלו ממקום עבודה
  8. איזון שווי מניות חסומות שהתקבלו ממקום עבודה
רודף צדקה וחסד ימצא חיים צדקה וכבוד - משלי כא,כא | ארור מכה רעהו בסתר דברים כז, כד